Stoimy na dziedzińcu przed wejściem do świątyni. Obok nas kręcą się kobiety sprzedające kapelusze. Wyglądają zabawnie w stosach czapek na głowie. Patrząc na nie trudno się nie uśmiechnąć, trudno też odmówić sobie przyjemności takiego zakupu. Syn nie zastanawia się długo i zdecydowanym ruchem wybiera jeden z kapeluszy. Jest wcześnie rano, a słońce już daje się mocno we znaki - nakrycia głowy wydają się konieczne…
- W czasie zwiedzania Borobodur On będzie dawał wam znaki - dochodzi mnie głos naszego przewodnika - Przejdziecie obok 500 posągów Buddy i każdy z nich coś będzie do Was mówił… - tu na chwilę zawiesza głos.
- Chcecie poznać ten język? - jest pewien, że chcemy. Nie czekając na naszą reakcję zaczyna swoją opowieść…
…. a ja patrzę na wielką tablicę, przed którą stoimy. Widzę ogromne zdjęcia posągów Buddy. Jest ich sześć, wszystkie na pierwszy rzut oka takie same - O co chodzi? - pytam sama siebie. To jednak złudzenie, coś wyraźnie je różni! Przewodnik-buddysta z największą przyjemnością wszystko za chwilę nam wytłumaczy.
Na każdym z tych zdjęć widnieje posąg siedzącego Buddy w jednej z sześciu mudr. Mudra oznacza gest dłoni, symboliczne ruchy, które wykonuje Budda. Mają one nakłonić pielgrzyma do refleksji, wywołać pewne stany umysłu.
Wędrując korytarzami świątyni można dosyć łatwo odnaleźć powyższe gesty rąk Buddy. Niestety nie udaje mi się zrobić zdjęcia wszystkich możliwych mudr. Posągi są w większości bardzo zniszczone, brakuje im często dłoni, rąk, palców. Przygotowują ten post wykorzystałam więc w poniższych opisach moje zdjęcia z podróży do Tajlandii, Nepalu i Bali.
Dyanamudra czyli Spokój Umysłu zachęca do medytacji, koncentracji. Budda siedzi w pozycji lotosu i jego obie dłonie spoczywają płasko na łonie, harmonijnie złożone jedna w drugą. Wewnętrzne strony dłoni zwrócone są gu górze. To chyba najbardziej popularny wizerunek Buddy na świecie.
Abhajamudra znaczy Bez Strachu, nie martw się. Budda lekko podnosi prawa rękę. Dłoń jest otwarta, skierowana do przodu (trochę tak jak znany nam gest “stop”), palce wyprostowane. Druga ręka spoczywa na łonie jak poprzednio. Jest to gest nieustraszoności, obrony wiary, rozpraszający strach. Podobno tym gestem Budda powstrzymał rozszalałego, atakującego słonia.
Waradamudra pochodzi od słowa “wara” co oznacza Wybór. Gest ten polega na skierowaniu otwartej prawej ręki palcami w dół. Wnętrze dłoni skierowane jest ku górze, palce proste. Jest to gest planowania lub błogosławieństwa.
Bhumisparsamudra czyli Silny Duch. Prawa ręka Buddy dotyka ziemi, dłoń zwrócona do wewnątrz, palce wyprostowane. Lewa ręka jak poprzednio. To symboliczny gest przywołania ziemi na świadka, gest zwycięstwa. Oznacza determinację w dążeniu do oświecenia. Mudra ta związana jest z legendarnym wydarzeniem gdy Budda był kuszony przez złego ducha i nie poddał się.
Witarkamudra oznacza Mądrość, Rozmyślanie. Ręka Buddy jest podniesiona, kciuk i palec wskazujący są połączone i tworzą krąg (jak znany nam gest ok). Gest ten jest symbolem nauczania, przekonywania.
Dharmaczkramudra oznacza Koło Praw, jest nawiązaniem do pierwszego kazania Buddy. Układ obu rąk przypomina witarkamudra. Końce palców lewej ręki spoczywają na prawej dłoni. Jest to także symbol harmonii.
Po tym wykładzie patrzę na wyraźnie zadowolonego przewodnika. W głowie mam istny mętlik. Za dużo trudnych nazw, podobnych gestów. Na szczęście mam notatki i zdjęcie tablicy z sześcioma posągami.
- Kiedyś do tego wrócę - obiecuję sobie w myślach
Tymczasem mój wzrok pada na ogromny bukiet kolorowych baloników. Sprzedająca je kobieta wygląda wprost zjawiskowo. Tylko czekam kiedy wiatr uniesie ją razem z balonikami wysoko ponad kamienną świątynię Borobodur....
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz